מה זה ערביקה ורובסטה?

עודכן ב: ינו 18

ממבט ראשון, כל פולי הקפה נראים אותו דבר. במבט שני, נגלה עולם ומלואו.

ישנם מאות זנים של פולי קפה מכל רחבי העולם. בפוסט הזה נתמקד בשניים העיקריים - הערביקה (ARABICAׂ) והרובסטה (ROBUSTA).

בין שני הזנים קיימים הבדלים מהותיים - בטעם, בתנאי הגידול, במחיר, ובפופולריות.

פולי הערביקה נוטים לטעם יותר מתקתק ורך, עם גוונים פירותיים וחמיצות גבוהה.

לפולי הרובסטה לעומתם, יש טעם חזק ונוקשה יותר עם גוונים אגוזיים. יש בהם פי 2 יותר קפאין מאשר בפולי הערביקה, ובאופן כללי הם נחשבים 'נחותים' יותר. זנים מסויימים של רובסטה, מאיכות מעולה, יקבלו דווקא יתרון בהכנת משקאות אספרסו, עקב הטעמים העמוקים שלהם והקרמה שהם מייצרים.


מהיכן מגיעים הפולים?

פולי הרובסטה מגיעים בעיקר מאפריקה ואינדונזיה. הם קלים יותר לגידול, ניתן לטפח אותם במקומות נמוכים, הם פחות רגישים לפגעי הסביבה והעצים שלהם מפיקים יותר פירות ובקצב מהיר יותר.

פולי הערביקה גדלים באפריקה, גינאה החדשה, קולומביה ואמריקה הלטינית. הם דורשים סביבה גבוהה יותר, טמפרטורה נמוכה ורגישים לשינויים.

בחלק מהמדינות, כמו ברזיל והודו, מגדלים את שני הסוגים.


קצת היסטוריה

מקורו של קפה הערביקה באתיופיה ותימן. הסיפור מתאר משפחת חקלאים טורקית שגילתה את שיח הקפה בתימן והפכה את השימוש בו לנרחב. מקור השם לקוח מגילויו בחצי האי ערב (Arabian Coffee) לפני שעבר לשימוש בשאר העולם. הערביקה הוא מין הקפה הראשון שתורבת, ומניחים שהתגלה כבר בשנת 1,000 לפנה"ס, אך רק בשנת 700 לספירה קיבל את שמו הרשמי ונכנס לשימוש נרחב.

פולי הרובסטה, קיבלו את שמם בעקבות העמידות של שיחי הקפה למזיקים ופגעים (ROBUSTׂ - חסון, איתן). אחוז הקפאין הגבוה בהם, מרחיק אותם מצרות רבות.
אז מה עדיף? זה כבר עניין של טעם אישי. יש שיעדיפו במשקאות מסויימים טעם של ערביקה, יש שיעדיפו דווקא בלנד (ערבוב של כמה זנים), ויש שיגוונו וינסו כל פעם פולים אחרים.


אנחנו נדאג בכל קופסה שתזמינו מאיתנו לכלול תמיד שני סוגים של קפה ונספר לכם קצת על מקורות הקפה, ממה הוא מורכב ומה המאפיינים שלו. תמשיכו לטעום ולהתנסות, ושיהיה קפה טעים :)22 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול