לא קל לקלות קפה. קליית קפה - מה זה אומר?


אז אחרי שדיברנו קצת על איך בוחרים פולי קפה, ומה ההבדל בין ערביקה לרובסטה, הגיע הזמן שנבין מה קורה בתהליך הקלייה של הקפה ואיך זה משפיע על הטעם של כוס הקפה שלנו.המצב הבסיסי של פולי הקפה הוא פולי הקפה הירוקים. אלו בעצם הגרגרים שיוצאים מתוך פרי שיחי הקפה.

במצבם הגולמי, לפולי הקפה הירוקים יש ניחוח עשבי והם כמעט חסרי טעם. את פולי הקפה הירוקים מנקים ומייבשים לפני הקלייה וכאשר קולים אותם הפולים משחימים ופולטים גזים ושמנים אשר משפיעים על טעמם וניחוחם. ככל שהקלייה נעשית בטמפרטורה גבוהה יותר - כך צבע הפולים מתכהה.

אולי כבר שמעתם בעבר על קלייה בהירה או כהה, אבל סגנונות הקלייה קיבלו עם הזמן גם כינויים שונים. City, City Plus, Full City, או דווקא American ,French, Italian, כל הכינויים באים להבהיר את ההבדלים בקלייה שישפיעו כמובן גם על הטעם. בפוסט הזה ננסה לעשות קצת סדר.את כלל סגנונות הקלייה ניתן לאפיין בין קלייה בהירה - בינונית - כהה. עם הזמן, בתי הקלייה החלו לדייק גם את הטמפרטורות השונות בתוך קליות אלו, ונתנו לכל סגנון ספציפי שהפך להיות פופלרי - כינוי משלו.


בתחילת תהליך הקלייה, סביב 130 מעלות, הפולים עוברים תהליך של היפרדות המוץ (קליפה עדינה) כאשר מיד לאחר מכן מתחיל תהליך איבוד הנוזלים שאליו נלווה ניחוח חציר (160 מעלות). ב-175 מעלות, הפולים כבר מתחילים להראות שזופים בגווני צהוב וחום בהיר ולהפיץ ניחוח של לחם קלוי. כתמים בצבע חום כהה יתחילו להופיע ב190 מעלות ונראה סדקים קלים על גבי הקליפה. מיד לאחר מכן, כאשר הפולים יגיעו ל-200 מעלות, תתרחש 'תגובת מייארד', בדומה לתהליך של קירמול סוכר. אז גם נשמע את קול הפיצוח הראשון. ממש כמו פופקורן.


קלייה בהירה

הקלייה הבהירה נעשית בזמן קצר ובטמפרטורה נמוכה (הכל יחסי, כן?). הטמפרטורה יכולה לנוע בין 196 מעלות (Cinnamon Roast) ל205 מעלות (New England Roast). יש לקחת בחשבון שבטמפרטורות אלה טעמם של הפולים נותר עדיין די גלמי ועשוי להזכיר טעם עשבי. על פולים אלו לרוב לא תהיה מעטפת שומנית משום שזמן הקלייה הקצר והטמפרטורה לא מאפשרים לשמנים לצאת. עם זאת, רמות הקפאין בפולים אלה גבוהות לרוב מהשאר והם בעלי חומציות גבוהה, גוף קל, וטעם נוקשה. בוחרים בהם לעיתים רחוקות, כאשר רוצים להשאיר טעם מאוד מובחן של הפולים והסביבה בהם גודלו.

שמות נוספים לסגנונות במנעד זה - Light City, Half City, Cinnamon, Blonde or New England.


קלייה בהירהקלייה בינונית

מבחינה חיצונית, קשה מאוד להבחין בין פולים בקלייה בהירה ופולים בקלייה בינונית. עם זאת, טעימה אחת ממשקאות שהוכנו משני סוגי הפולים זה לצד זה יגרמו להבדלים לבלוט בין רגע. פולים בקלייה בינונית יכולים לנוע בין 210 מעלות (American Roast), ל219 מעלות (City Roast). הפולים יהיו עדיין ללא מעטפת שומנית, בעלי אופי מתוק, חמיצות מאוזנת, ויותר ארומה וטעם מאשר הקלייה הבהירה. זהו סגנון קלייה מהפופולריים ביותר בעולם.


פולים בקלייה בינונית - American, Regular, Breakfast, City, City Plus.קלייה בינוניתקלייה בינונית - כהה

פולים בקלייה בינונית-כהה נוטים כבר להיות בעלי מעטפת שומנית ועם טעמים מתוקים-מרים. הפולים הופכים להיות כהים יותר, מבריקים יותר ובעלי טעם עשיר. החל מ225 מעלות ל Full City Roast, ועד 230 מעלות לVienna Roast, הפולים האלה מקבלים טעמים מתובלים, לרוב עם תווים שוקולדיים, חמיצות נמוכה וגוף מלא.


שמות נוספים לסגנונות אלו - Full City, Vienna, Full City Plus, Continental, European, After Dinner


קלייה בינונית-כההקלייה כהה

ב240 מעלות לFrench Roast, או 250 מעלות לSpanish Roast, נקבל פולים בקלייה כהה. הקלייה הכהה שמגיעה אחרי ההתפצחות השנייה של הפולים, תהפוך אותם כבר למאוד כהים במראה ושומניים כלפי חוץ. הטעמים יהפכו ליותר מעושנים, החמיצות תרד והגוף יהיה קל יותר. הקלייה הזו גם תפרק הרבה מהקפאין, וזנים מסויימים של פולים אף עשויים לאבד מטעמם הייחודי תחת הטעמים המעושנים בקלייה מסוג זה.


שמות הסגנונות - French, Italian, Turkish, Neapolitan, New Orleans, Spanish, High, Double

קלייה כההלאחר תהליך הקלייה, ניתן לפולים להתקרר, ונאפשר מספר ימים של מנוחה על מנת לסיים לפלוט שאריות גזים ולהיות מוכנים לטחינה.


אם מעניין אתכם לטעום קפה בדרגות קלייה שונות, אתם מוזמנים להצטרף אלינו ולהזמין את אחת מהקופסאות שלנו. כל קופסא כוללת פולי קפה שונים בדרגות קלייה שונות על מנת לאפשר לכם לגלות וללמוד עוד על קפה.


#פוליקפה #קפהביתי #קפה #קלייתקפה #TheCoffeeClubIL #Coffeebeans #AllAboutCoffee

28 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול